||

Aktywność fizyczna i odżywianie.

Aktywność fizyczna i odżywianie.

Niezależnie od tego, czy naszą ambicją są wyniki sportowe czy jedynie korzyści, jakie daje nam aktywność fizyczna na poziomie rekreacyjnym, powinniśmy na co dzień starannie przestrzegać reguł właściwego odżywiania. Pamiętajmy, że podstawą zdrowo uprawianego sportu jest także równowaga kwasowo-zasadowa. To ważne, ponieważ jest związane z tym, jak się odżywiamy nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale także przed nimi i po ich zakończeniu.

Wiemy, jak istotna jest dla nas nawet codzienna aktywność fizyczna. Jeżeli to możliwe, powinniśmy na nią poświęcać przynajmniej 30 minut dziennie. Zapewni nam to właściwą pracę układu hormonalnego i układu krążenia, wzmocni układ kostny i mięśniowy oraz dostarczy korzystnych bodźców dla równowagi emocjonalnej.

Aktywność fizyczna jest dla nas istotna jeszcze w jednym obszarze. Buduje mianowicie pewnego rodzaju UWAŻNOŚĆ w stosunku do funkcjonowania własnego organizmu. Zaczynamy mimowolnie przywiązywać wagę do tego, jak się odżywiamy, ponieważ zauważamy związek pomiędzy naszymi możliwościami fizycznymi, a codzienną dietą.

Spory wkład w relacje odżywianie-trening-regeneracja wnosi metoda dr. Petera Jentschury oraz produkty odżywcze, które proponuje. Aktywność fizyczna to przecież ciągły ruch w naszych magazynach składników mineralnych i witamin. Dlatego dostarczanie, wykorzystywanie i ponowne ich uzupełnianie są zjawiskami nieustannymi. Niezależnie od tego, czy chodzi o jazdę na rowerze, trening siłowy, bieganie czy sporty zimowe – produkty zasadotwórcze  „P. Jentschura” zawsze skutecznie wspierają te procesy.

Trzy przykazania zdrowego uprawiania sportu wg dr. Petera Jentschury są następujące:

  1. Przed aktywnością fizyczną zadbaj o to, aby magazyny składników mineralnych były pełne.
  2. Bądź aktywny w sposób dla siebie optymalny.
  3. Dbaj o zasadową regenerację po wysiłku.

Pamiętajmy, że hasła „szybciej, wyżej, dalej” są domeną olimpijczyków, zaś dla wszystkich pozostałych optymalizacja intensywności wysiłku fizycznego jest kluczem do zdrowego uprawiania sportu.

Co wiec powinniśmy robić ? Przede wszystkim trzymajmy się zasad prawidłowego odżywiania. Nie są to różnego rodzaju diety czy systemy okresowych wyrzeczeń. To proste i powszechnie dostępne zasady. Wydają się tak oczywiste, że często nie budzą zaufania. Dr Peter Jentschura definiuje je jako „wychylenie” w stronę produktów zasadotwórczych. Nie przez przypadek pokrywa się to całkowicie ze współczesnymi tendencjami związanymi ze zdrowym odżywianiem. I jest to oczywiste, bo przecież zdrowa dieta może być tylko jedna!

Dla wszystkich uprawiających sport dochodzą jednak dodatkowe „obowiązki”. Będą to: odpowiednie nawodnienie i właściwe odżywianie w trakcie wysiłków długotrwałych oraz zasadowa regeneracja po ćwiczeniach. To wszystko sprawi, że nasz organizm będzie w krótkim czasie właściwie odżywiony i ponownie gotowy do kolejnej aktywności. Pamiętajmy, najważniejsze są pełne magazyny składników mineralnych. Niech więc nasza codzienna dieta temu sprzyja !