|||

Herbata, czyli mieszanka ziół

Odżywia komórki, wypłukuje z organizmu kwaśne złogi i toksyny oraz dostarcza witamin i składników mineralnych. Tak działa mieszanka ziołowa, która ze względu na zawarte w niej aktywne substancje lecznicze staje się coraz popularniejszym sposobem na radzenie sobie z przekwaszonym organizmem.

W dzisiejszej Europie ziołowe środki zaradcze są niezwykle szybko rozwijającą się terapią alternatywną. Popyt jest wysoki. To dlatego, że zioła zawierają aktywne związki lecznicze oraz są naturalne. Dokładne badania nad ziołami i skutecznością ich działania ciągle trwają. Tym, co zachęca do ich stosowania, w przeciwieństwie do leków konwencjonalnych, jest brak działań ubocznych.

„Rozbierając” zioła molekularnie znajdziemy tam poza minerałami i witaminami cząsteczki nazywane saponinami oraz flawonoidami. Pierwsze „otwierają drzwi” do komórki (zmieniają jakby strukturę membrany)  i pozwalają przejść flawonoidom  do środka, przez membranę komórki. W ten sposób ludzkie ciało może wchłonąć aktywną cześć rośliny.

Lecznicza siła zioła opiera się na osobliwej dla danego zioła mieszance aktywnych cząsteczek, które działają na dość szczególnej zasadzie, gdzie 1+1=10. Nazywamy to synergią. Na podobnej zasadzie odbywa się mieszanie ze sobą różnych ziół.

Interesujący jest również symultaniczny sposób działania mieszanek ziołowych. Wspominał o tym prof. Jerzy Vetulani mówiąc o nutraceutykach – jedno zioło działa na wiele schorzeń, atakuje wiele celów (w przypadku leków konwencjonalnych na ogół kilka leków działa na jedno schorzenie).