Oczyszczanie organizmu – wątroba
„Jeśli chcesz walczyć z malarią, to musisz najpierw zapanować nad komarami”. Trochę podobnie jest z oczyszczaniem organizmu. Jeżeli chcesz to zrobić, jeżeli chcesz oczyszczać swój organizm, to musisz wcześniej zadbać o organy, które taką właśnie funkcję spełniają. Jak więc je wspierać i co zrobić, żeby na co dzień działały prawidłowo. Na początek – wątroba…
Wątroba jest drugim co do wielkości organem naszego ciała i pełni kluczową rolę we wchłanianiu składników odżywczych z pożywienia. Jest także niezastąpiona w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Każdego dnia nasz organizm ma z nimi kontakt, a pochodzą przede wszystkim z tego, co zjadamy i czym oddychamy. Wątrobę możemy w tej funkcji wspierać i powinniśmy to robić na różne sposoby.
- Usuńmy z diety wszystkie toksyczne substancje. Przetworzone zboża, cukier, pakowane produkty spożywcze, jedzenie typu fast food, przemysłowe wędliny, mięsa i produkty mleczne. Wszędzie tam znajdziemy pestycydy, herbicydy, sterydy, hormony, resztki antybiotyków i innych leków.
- Używajmy ziół, zwłaszcza tych korzystnie wpływających na pracę wątroby. Najlepsze będą ostropest plamisty, kurkuma i mniszek lekarski (w przypadku przyjmowania leków niezbędna będzie jednak konsultacja lekarska w celu uniknięcia interakcji).
- Powstrzymujmy się, o ile to możliwe, od nadmiaru złych emocji. Już od wieków wiadomo jak frustracje niekorzystnie wpływają na kondycję naszej wątroby.
- Wprowadźmy do swoich codziennych posiłków świeże warzywa, ale także produkty kwaśne, kiszone. Świetnym wyborem będą naturalne jogurty. W sposób dowolny stosujmy zielone zioła.Dodatkowym wsparciem będą również:
Czosnek – zawiera selen, minerał o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ponadto witaminę B6, która działa na wątrobę przeciwzapalnie oraz argininę, która rozluźnia naczynia i zmniejsza ciśnienie krwi w wątrobie.
Grejpfrut – zawiera duże ilości witaminy C i glutationu, który poza tym, że bierze udział w budowie tkanek spełnia również ważną rolę w układzie odpornościowym.
Zielone warzywa liściaste – chronią wątrobę neutralizując chemikalia, pestycydy i metale ciężkie.
Buraki i warzywa kapustne – działają korzystnie przez udział w produkcji enzymów, które wątroba wykorzystuje do usuwania toksyn.
Avocado – zawiera witaminę C, E oraz glutation – silne przeciwutleniacze usuwające wolne rodniki i chroniące komórki wątroby.
Orzechy włoskie – zawierają kwasy Ω3, glutation oraz argininę, która pomaga wątrobie w detoksykacji amoniaku. Orzechy przeciwdziałają także gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie.
Pamiętajmy, że kłopoty z wątrobą, która wybacza nam długo nasze grzechy dietetyczne, mają swój początek zazwyczaj w błędach żywieniowych. Stłuszczenie, przekrwienie i upośledzenie jej funkcji to często efekt naprawdę długotrwałych zaniedbań.